Postavte si radiosíť
Pro každodenní spojení bylo použito sdílených kmitočtů na 172MHz. Protože časem je začalo používat dost firem a vlekařů, a bylo dost o ústa na nich provozovat mobilní stanice, řešili jsme jak zřídit vlastní radiosíť s dostatečným dosahem a povoleným výkonem.
Radioamatérská koncese je fajn, ale už vidím jak manželku nutím na zkoušky, to bych ji musel uplatit aspoň dvěma páry kozaček, novou kuchyní a myčkou na nádobí (já ji nepotřebuju, mám ji :-)......doufám že si to nikdy nepřečte :-) ). Je to nepraktická cesta, navíc radioamatér sedí u stanice a loví spojení, od toho to je, ale sám na stálém kmitočtu většinou není k zastižení.
Začal jsem se zajímat o podmínky pronajmutí kmitočtu, nebo spíš přidělení kmitočtu od ČTU. Zjistil jsem že to není takoví problém, jak by se mohlo zdát.
Jestliže chcete postavit opravdu radiosíť (jak vznešený název :-)), musíte si rozmyslet na jakém kmitočtu chcete vysílat.
Kmitočet jako jednotlivec si v podstatě koupit můžete, ale přísně vzato byste ho mohl využívat jen vy, jako jedna osoba. Proto je daleko schůdnější a pohodlnější cesta využít živnostenskěho listu jednoho z Vás. ČTÚ má pro žádost pro přidělení kmitočtu své formuláře, jsou ke stažení na jejich stránkách, ale daleko lepší i účinější s ohledem na úspěch a rychlost přidělení je využít společnost která se zabývá zřizováním radiových sítí.
Není problém, rád Vám vypomohu bezplatně zprostředkovat tu, která vypracovala žádost i nám.
V žádosti bude nutno uvést:
-IČ živnost. listu firmy na kterou kmitočet žádáte
-pásmo ve kterém chcete radiostanice provozovat (VHF, UHF, MB)
-poloměr obsluhované oblasti
-typ sítě (dispečerská bez základny)
-počet použitých radiostanic (jde jen o to, kolik volacích znaků určí-čím víc, tím líp)
-kontaktní osobu s telefonním číslem
K žádosti je nutno přiložit doklad o zaplacení poplatku 3000Kč na účet ČTÚ.
A tím se dostáváme k nákladům. Firma která nám vypracovala žádost pro ČTÚ dostala za zpracování kompletní dokumentace s mapkou předpokládaného pokrytí a nákresy 1500Kč, po obdržení rozhodnutí o přidělení kmitočtu je nutno zaplatit roční poplatek za kmitočet, v případě radiodispečerské sítě bez základen je to 2500Kč ročně. To jsou veškeré náklady. Když bude v síti vysílat asi 5 lidí a rovnoměrně se podělí o náklady, tak na zřízení každý investuje 1400Kč, a potom jednou ročně 500Kč, což není na bankrot :-).
Za trochu snahy budete mít svůj vlastní kmitočet se slušným povoleným výkonem (10W mobil a 5W ručka), neomezený počet stanic a za 2500Kč ročně okruh 50km jen pro sebe. Navíc je samozřejmě jen na Vás, jak rozdělíte volací znaky přidělené od ČTÚ spolu s kmitočtem (zpravidla NCC123, nebo CCA123 a pod.) a jestli kmitočet "rozdělíte" použitím subtónů nebo jiných selektivních voleb.