Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce Kóta Hájiště 806,9 m.n.m.

Dne 9.3.2011 jsme po delší pauze vyrazili „dobít kótu“. Volba padla na kótu Hájiště 806,9 m.n.m., kousek od Přísečnické přehrady u Vejprt.

 

                          fotografie0095.jpg
                    Foceno na kótě, silný vítr, jsou vidět sluchátka od RF-10

 

Přípravy začaly den předem. Nabít zdroje pro vojenské radiostanice RF-10, nabít Motoroly jako zálohy, připravit mapy a boty namastit proti vodě. Jako první výchozí bod jsme určili obec Kovářská a druhý osadu Černý Potok.

Pro oba to znamenalo pochod místy napříč vrstevnicí, někde hustým někde řidším lesem plným propadlin jako pozůstatek dolování.

 

                                  fotografie0099.jpg

 

                                               Propadliny, známka důlní činnosti

 

Orientace jen podle mapy a průseků v lese, část cesty těsně před kótou fungovalo jako vodítko vedení VN. Na lesní cestičky podle mapy 1:50 000 se moc nedalo spolehnout, protože lesák, největší škodič lesa, Lakatošem rozjezdil některé části cesty jak se mu hodilo, zbytek osadil smrky cesta necesta.

fotografie0078.jpg

To nemluvím o poražených stromech metr nad zemí, prostě procházíte lesem kolem pařezů metr vysokých s perfektním řezem od profíků. I průseky, zakreslené v mapě, neexistovaly. Došlo tam místy ke kompletnímu vykácení a nové výsadbě.

Velkou roli hrála orientace sever-jih podle korun stromů, na vyšších místech byl v dálce vidět Měděnec.

 

 

Byla to pěkná akcička, pro každého zhruba 5km pochod lesem bez cest, prodírání porostem po ztvrdlém sněhu ve stínu, nebo uschlé trávě na prosluněném palouku. Kóta samotná byla mimo les, na louce vysoko nad přehradou. Radiostanice fungovaly na jedničku.

 

imag0171.jpg

Mezi stromkama zmrzl roztátý sníh do desek, přípomínalo to skleněné desky. Chodit se po nich nedalo, na fotce se držím větvičky smrčku, když jsem se pustil byl jsem v tu ránu o metr dál :-).

 

 

fotografie0068.jpg

Všude plno stop od zvěře. Těžký sníh zlámal špičky stromů, zvěř chodila ožírat jehličí a šišky.

 

 

fotografie0077.jpg

Narazil jsem po cestě na kámen, zřejmě ohraničoval oblast těžby, je na něm symbol kladiva a motyky. Netuším co jiného by mohl označovat, uprostřed lesa.

 

 

fotografie0081.jpg

fotografie0084.jpg

Mapu, termohadry, staré džíny, radiostanici na zádech a jde se.

 

 

imag0168.jpg

Z kóty byl pěkný rozhled do dálky, na Měděnec, Přísečnickou přehradu, ale ten vítr, to byl nářez.

 

 

fotografie0090.jpg