Jdi na obsah Jdi na menu
 


Našli jsme radioaktivní šutry na Eduardu

Při jedné ze svých  výprav s vysílačkama na zádech jsme vzali sebou dozimetr, Honza totiž dostal "geniální" nápad dodat kamarádce na školu kámen s aspoň náznaky radioaktivity, pro nácvik měření s dozimetrem.

Po hodinovém bloudění po výsypkách Jáchymova, v dešti a za stálého nadávání na počasí, na blbý nápady, jsme nenašli nic. Obvolali jsme pár lidí, kteří by mohli  poradit nějakou výsypku, u které by byla aspoň teoretická šance. Marně.

Promočený jsme dorazili na Eduard, středisko používané pro trénink biatlonu a kdovíčeho ještě. Samá halda. Proběhli jsme je dozimetrem a ouha. Pár šutrů přeci  jen ho rozprskalo, malá výchylka na nejmenším rozsahu byla. Tak aspoň něco, i tak jsem zíral že se ještě dnes povalují volně přístupné kameny s radioaktivní žilou. To jsme netušili, že je to ve skutečnosti daleko horší. Popošli jsme k hromadě kamenů, která  sloužila jako nějaká umělá překážka pro asi slalom, a nestačili jsme se divit.

Po přiložení měřící sondy šla ručka dozimetru okamžitě za roh. Přepnuli jsme další rozsah, další a další a pořád za rohem, prskal jako ve filmu o jaderné bombě (viz fotogalerii). Nic příjemného. Šutr jsme zabalili do báglu, a po zjištění že jich tam "svítí" daleko víc, i když ne s takovou výchylkou dozimetru, jako ten náš úlovek, jsme tam odtud  zmizeli.

dozimetr.jpg

Zajímalo by mě, jestli lyžaři co tam trénují, alespoň tuší co se válí všude kolem. No prostě  Jáchymov je Jáchymov.

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky s dozimetrem v Jáchymově