Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAM

Dne 10.12.2008 dorazila koncese se značkou OK9SDI. Vlastně takové druhé jméno, nutné pro vstup do radioamatérského světa. Takže už ne jen lítání po lese, ale taky stavba antén, účast na závodech (FM pohár, aktiv SSB a pod.) a to nejenom za sebe, aly taky za Ostrovský radioklub OK1KAD. Pořídil jsem stanici Yaesu FT-897, natáhl Invertované V na KV 3,5MHz a na střeše vyměnil GP 1/4 za kolineár 2x 5/8 od Panacom, tzv. "Švédka". Naštěstí z domácího QTH mám pěkný rozhled, takže i bez použití převaděčů (nahodím jich 7 na 145MHz) se daří udělat pěkná spojení. V plánu je Yagi aspoň 7 elementová s rotátorem, na pásmo 70cm i 2 metru.

Spolu s OK9TVR jsme se projeli na Plešivec i Klínovec, vyzkoušeli nějaké antény a udělali pár direkt spojení QRP (5W). Viz fotogalerie HAM. Měli jsme štěstí, nebylo nutno mrznout venku, ale rozbalili jsme nádobíčko nejdříve v salonku Hotelu Plešivec, až potom na parkovišti u auta. Tímto děkujeme šikovné servírce Hotelu Plešivec :-).

 

 

ok9tvr-a-ok9sdi--ok1sdi-.jpg

 

 

V únoru jsem se zúčastnil QRP závodu a poté s OK1MDL a OK1TOM pod kolektivkou OK1KAD FM poháru i provozního aktivu opět z hotelu Plešivec. Fota ze závodů i jiných akcí budu přidávat do fotoalba.

 

 

ok1sdi-a-ok1tom.jpg

 

 

 Dne 3.března 2009 jsem v Praze na ČTÚ úspěšně prošel zkouškou na HAREC. Značka zůstává skoro stejná, OK1SDI.

Od začátku roku jsme jako radioklub OK1KAD nevynechali prakticky žádný nedělní SSB aktiv ani FM pohár. Někdy z mého domácího QTH. někdy z Plešivce, dvakrát z Jáchymova (QTH OK1MDL). Neútočíme na první pozice, jde nám spíš o účast, aby jsme značku OK1KAD zase trochu probudili k životu, takže "hlídáme" spíše střed pole :-). Postavili jsme Yagi na 2metr 14 elementovku se slušným ziskem. Výkon většinou do 50W, někdy se stáhneme až do QRP.

Z domácího QTH vysílám denně, jak čas dovolí, drtivou většinou direktní spojení. Se směrovkou 9-elementovou na rotátoru a kolinearem "Švédkou"  mám docela slušný výsledky, poslední dobou je zvlášť oblíbený směr přímo na Klínovec, odrazem od něj jsem mnohem líp ve vnitrozemí, zvlášť v Plzni a okolí, o převaděči u Klatov ani nemluvím. Velký pěkný zrcadlo pro signál, pomalu se nevyplatí ji kamkoliv jinam natáčet.

 

 

detail-anten.jpg

 

Co mi zůstane asi zapovězeno, je KV. Trakce s 25kV je tak blízko, že na pásmu KV mám trvale rušení za 8s, ve dne v noci. Zkoušel jsem drátovky (invert "V", Windomku a pod.) i vertikálu, bez valného úspěchu. Signál protistanic se v rušení ztrácí. Na digitalu (PSK31) se zobrazí  (v DigitalMasteru) jen  červená obrazovka, místo nitek signálů. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky radioamatérství, HAM