Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co a vlastně proč to děláme

Asi každý, kdo se zajímá o radiotechniku má doma nějakou tu staničku, kterou ne zrovna každý den využije, ale tak nějak se s ní nedokáže rozloučit, protože je prostě skvělá :-). Na něco podobného jsme narazili i my, pár fandů do vysílání z Karlovarska.

 

Koukáme se z okna na Krušné hory, známe tam pár fakt dost pěkným míst, kam jsme se dostali většinou jen náhodou při testu nějakého toho offrouda. Z každého auta kterým jsem kdy jezdil trčela nějaká anténa, ani nepamatuju že bych do nějakého nevyvrtal díru a nenamontoval stanici hned co jsem ho koupil (když jsem šel s vrtačkou na střechu Scenika, manželka nevěřila svým očím). Začal uzrávat nápad, jak  zkloubit výlety do lesa a radiostanice.

Vymysleli jsme takovou trošku bojovku. Pořídili jsme podrobné mapy Krušných hor, vydal je Vojenský kartografický ústav, a je to na nich znát. V mapě vyznačíme cíl (kótu), nějaké zajímavé místo, většinou vrcholek skály s rozhledem, určili výchozí místa pro každého tak, aby každý vycházel z jiného místa a jeho trasa vedla jinudy, zhruba v okruhu 3-6km od kóty (trasa je silné slovo, prostě skoro rovně od startu ke kótě, hlavně ne po cestě :-) ). Dále určili kmitočet, na kterém probíhalo spojení a čas kdy vyrazíme. Vykoumali jsme i něco jako tabulku kódů, ne každý musí vědět, kam kdy a kdo razíme. Žádné závody, prostě jít lesem, když jdeš totiž sám vidíš toho daleko víc, než celá grupa, před kterou všechno uteče. Nebyl problém procházet kolem laní, aniž by utekly. Spojení  s kolegou jen po vysílačce, orientace podle mapy a kompasu (když v něm máš bublinu, může se ti stát že uděláš 2km okruh a nedojdeš nikam, to už znám). Narazíš na fakt zajímavá místa, mě třeba dostala síť bývalích signálních silnic, prostě rozhrneš křoví uprostřed končiny a najednou před tebou široká asfaltka, vedoucí podél hranice. Nebo jindy šplhám na kopeček, abych zjistil že z druhé strany toho kopečku jsou dva vjezdy pro Tatry s radarovou nástavbou. Stál jsem na střeše hangáru, z jedné strany zahrnutý a zarostlý stromky a trávou, z druhé příjezdní cesta a obrovské vrata. Měli tu být Tatry s radarem, když letěl kolem letoun, prostě jen zacouvaly do hangárů, které ze strany hranice vypadají jako kopec v lese.